294384-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende lokalvård och vaktmästeri
Referensnummer: SSM2018-3089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) inbjuder er att lämna anbud på uppdraget Lokalvård och vaktmästeri i myndighetenslokaler på Solna strandväg 96.
Observera! Upphandlingsdokument skall ej begäras ut hos upphandlande myndighet. För att ta del av upphandlingsdokumentet till denna upphandling klickar du på "Anmälintresse" i Mercells databas. Fyll sedan i dina kontaktuppgifter så skickas ett lösenord till dig. Med lösenordet kan du smidigt gå in i upphandlingen och lägga anbud direkt på webben. Klicka på "Jag vill lämna anbud" förfullständig dokumentation.
Om du befinner dig i annan annonsdatabas vänligen följ länken:
http://se.mercell.com/permalink/88520901.aspx
Vid frågor vänligen kontakta Mercell support telefon: 031-360 60 29
Vänliga hälsningar
Strålsäkerhetsmyndigheten
Gregor Szmaglinski
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) inbjuder er att lämna anbud på uppdraget Lokalvård och vaktmästeri i myndighetenslokaler på Solna strandväg 96. För detaljer för uppdraget, se vidare i upphandlingsdokument inklusive bilagor med ritningar och arbetsbeskrivningar. Ramavtalet skall gälla för en tid av tre (3) år räknat från avtalets undertecknande. SSM har rätt att förlänga ramavtalet med upp till ett (1) år.
Den totala lokalytan är 10390 kvm. Lokalvården är fördelad på 9390 kvm/vecka och på förrådsutrymmen på cirka 1000 kvm som städas
2 ggr/år. Under avtalsperioden kommer en del av SSM:s verksamhet att omlokaliseras till Katrineholm. Det gäller cirka 70 arbetsplatser. Då kommer den totala ytan att minskas. För det nya Katrineholmskontoret kommer en ny upphandling att genomföras.