Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel färsk fisk
Referensnummer: 17/346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03311000 Fisk
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för inköp av färsk fisk.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende färsk fisk.
Omfattning
Upphandlingen omfattar färsk fisk till framförallt storkök inom skola, förskola och äldreomsorg. Kommunen har separat avtal på fryst fisk. Inköp kommer att ske via Jönköpings kommuns e-handelssystem och leverans via samordnad varudistribution. Det innebär att antagen leverantör enbart kommer att leverera till en leveransadress.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Jönköping
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen