294430-2018 - ResultatSverige-Herrljunga: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-infrastruktur, varor tjänster
Referensnummer: 18/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Herrljunga och Vårgårda samverkar kring IT, växel och telefoni.
Samverkan sker i form av en gemensam servicenämnd med placering i Herrljunga kommun.
Denna upphandling syftar till att servicenämnden ska leverera IT-tjänster som byggs upp i ett partnerskap mellan servicenämnd och partnern. Avtal tecknas inom området IT-infrastruktur och tillhörande tjänster för Herrljunga och Vårgårda kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72246000 Konsulttjänster för system, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72318000 Dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen