294442-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Bekämpning av skogsbränder från luften
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsbrandsbevakning med flyg
Referensnummer: 17/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60442000 Bekämpning av skogsbränder från luften
II.1.4.
Kort beskrivning
Det övergripande målet med skogsbrandbevakning med flyg är att så tidigt som möjligt upptäcka och positionsbestämma skogsbränder för att därmed kunna hindra brandens spridning och kostnadskrävande insatser samt större egendomsförluster. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) ansvarar för övergripande inriktning, ekonomisk planering och finansiering samt utvärdering, uppföljning och slutredovisning av resultat
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det övergripande målet med skogsbrandbevakning med flyg är att så tidigt som möjligt upptäcka och positionsbestämma skogsbränder för att därmed kunna hindra brandens spridning och kostnadskrävande insatser samt större egendomsförluster. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) ansvarar för övergripande inriktning, ekonomisk planering och finansiering samt utvärdering, uppföljning och slutredovisning av resultatet av verksamheten. Enligt MSB:s inriktning har Länsstyrelserna produktionsansvaret för skogsbrandbevakning med flyg och i detta ansvar ingår även ansvaret för upphandling av tjänsten samt upprättande av avtal med entreprenören.