294451-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av naturreservat m.m. i norra Vänerområdet
Referensnummer: 17/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen beslutade 2011 att förändra skötseln av naturreservat i norra Vänerområdet så att den istället för att utföras av anställd personal skulle upphandlas av entreprenörer. Länsstyrelsen bedömer att den upprättade modellen för skötseln av de berörda naturreservaten var nöjaktig och planerar därför för en ny, liknande upphandling för åren 2018-2019, med möjlighet till förlängning 2020-2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77313000 Parkskötsel, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen beslutade 2011 att förändra skötseln av naturreservat i norra Vänerområdet så att den istället för att utföras av anställd personal skulle upphandlas av entreprenörer.
Länsstyrelsen bedömer att den upprättade modellen för skötseln av de berörda naturreservaten är ok och planerar därför för en ny, liknande upphandling för åren 2018-2019, med möjlighet till förlängning 2020-2022.