294452-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Programvara för undervisning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform
Referensnummer: SL 17.113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en molntjänstbaserad lösning i två (2) siter i form av en lärplattform för
Gymnasieskola och kommunal vuxenutbildning i Kommunen. I uppdraget ingår utbildning, support och
Service.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 48931000 Programvara för utbildning, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en molntjänstbaserad lösning av en lärplattform för gymnasieskola och kommunal vuxenutbildning i Eskilstuna kommun.