294468-2018 - ResultatSverige-Luleå: Konsulttjänster för företagsanalys
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utmana urbaniseringen - e-handel paket 6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72221000 Konsulttjänster för företagsanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
I upphandlingen "Utmana urbaniseringen", vilket är ett projekt, efterfrågas konsult för att genomföra definierade "Paket". Målet med projektet är att Träindustrin ska bredda och fördjupa sin marknadsfokusering nationellt och internationellt.
Luleå tekniska universitet (LTU) är projektansvarig och således även stödmottagare och den som driver projektet. Projektet finansieras av Tillväxtverket och Region Västerbotten med medel från den Europeiska regionala utvecklingsfonden.
Nio paket med aktiviteter är definierade. Aktiviteterna riktar sig i första hand till ägare och företagsledare. Alla paket innehåller ett uppstartande seminarium och därefter arbetsaktiviteter där deltagande företag arbetar utifrån egna frågeställningar, men får stöd och hjälp genom handledning via projektet och framför allt genom samverkan mellan deltagande företag.
Projektets totala löptid är 3 år med start jan 2016. Paketen, delprojekten, är utlagda i kronologisk ordning så att det teoretiskt är möjligt för ett företag att delta i alla delar. Projektet förväntas aktivt engagera 25-30 företag. Paket 1 – 5 är redan upphandlade och pågående.
Denna upphandling avser delpaket 6 E-handel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72232000 Utveckling av transaktionsbehandlingsprogram och kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen