294491-2022 - PlaneringSverige-Hässleholm: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Öresundstråg
Referensnummer: 73/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Observera att detta är en förhandsannons.
Upphandlingen omfattar tågdrift med tågfordon som Beställaren tillhandahåller. Tågtrafiken omfattar trafik i Köpenhamnsområdet (till Österport), över Öresundsbron och i södra delen av Sverige. Uppdraget kan även komma att omfatta underhåll av de tågfordon som nyttjas för trafiken i Beställarens depå. Underhållsuppdraget kan komma att upphandlas separat. Antal fordonskilometer per år är cirka 26 miljoner.
Upphandlingen planeras att genomföras som ett förhandlat förfarande enligt lagen Lag (2016:1147) om upphandling av koncessioner.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)