2. Förfarande
Förfarande
Titel: Telefoni- och kontaktcenter
Beskrivning: Upphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose ESEMs behov av telefoni- och kontaktcenter. Det ska ingå en integrerad växel, telefonist- och kontaktcenterapplikation. Med tjänsten växel och kontaktcenter menas paketerade funktioner där agenter på ett samlat sätt, hanterar inkommande ärenden genom olika kanaler. Det omfattar också abonnemang av olika typer. IP-telefoni, fristående mobilabonnemang, mobilabonnemang med fast anknytning samt mobila bredband. Denna del omfattar även ACD-köer och nummerserie.
Intern identifierare: UH 25-38
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64210000 Telefon- och dataöverföring
Ytterligare klassificering (cpv): 32500000 Telekommunikationsmateriel, 48510000 Programvara för kommunikation, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000