294513-2023 - PlaneringSverige-Uppsala: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stations- och idrottskläder till brandförsvaret
Referensnummer: RÄN-2023-00046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Succesiva avrop av stations- och idrottskläder till brandförsvaret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18300000 Klädesplagg, 18412000 Sportkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp av stations- och idrottskläder till brandförsvaret. Upphandlingsvärdet uppskattas till 10 000 000 kronor.