294515-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Verktyg för planerat underhåll samt hantering av ritningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerktyg för planerat underhåll samt hantering av ritningar
BeskrivningVerktyg för planerat underhåll samt hantering av ritningar.
Intern identifierare2025MKB-12
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1 - Verktyg för planerat underhåll
BeskrivningMKB:s målbild är att upphandla ett modernt verktyg för underhållsplanering. Förväntningarna på verktyget är att detta erbjuder intuitiva flöden, enkel manövrering, full kontroll över funktioner samt att all data är lättillgänglig. I verktyget ska det vara enkelt att följa upp, sammanställa och prioritera underhållsåtgärderna.
Intern identifierare1604793-3
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2 - Verktyg för hantering av ritningar
BeskrivningMKB:s målbild är att upphandla ett modernt verktyg för hantering av ritningar. Förväntningarna på verktyget är att detta erbjuder komplett funktionalitet utifrån behoven, användarvänlig möjlighet att importera, exportera samt katalogisera ritnings- och modellfiler. Verktyget ska hjälpa användaren att snabbt hitta rätt ritning, kunna mäta, skala om eller skriva ut. Verktyget ska vara enkelt att använda även om man är en sällananvändare.
Intern identifierare1626282-4
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelGenerella krav
Intern identifierare1625691-5