294563-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reservelektricitetsaggregat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av mobila och stationära reservelkraftverk
Referensnummer: 20-01943
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31682500 Reservelektricitetsaggregat
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket har för avsikt att upphandla två mobila reservkraftaggregat för kraftförsörjning till lotsplatser, ett mobilt reservkraftaggregat för kraftförsörjning till slussar och kanaler i Trollhättan och två stycken stationära reservkraftverk med option av ytterligare 4 reservkraftaggregat för kraftförsörjning till Sjöfartsverkets SAR baser.
Kontrakt kommer att tilldelas i tre separata delar och anbudsgivare får lämna anbud på en, två eller alla delar.
Upphandlingsföremål
Sjöfartsverket har för avsikt att upphandla två mobila reservkraftaggregat för kraftförsörjning till lotsplatser, ett mobilt reservkraftaggregat för kraftförsörjning till slussar och kanaler i Trollhättan och två stycken stationära reservkraftverk med option av ytterligare 4 reservkraftaggregat för kraftförsörjning till Sjöfartsverkets SAR baser. Kontrakt kommer att tilldelas i tre separata delar och anbudsgivare får lämna anbud på en, två eller alla delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31682510 Reservkraftssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen