294585-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för internationellt utvecklingssamarbete
Referensnummer: 2023/816/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultstöd till SMHI i internationella utvecklingssamarbeten
SMHI arbetar med internationellt utvecklingssamarbete tillsammans med olika partners världen över inom meteorologi, hydrologi, oceanografi och klimat. Arbetet bedrivs i projektform, ofta tillsammans med systermyndigheter på nationell eller regional skala. Inom ramen för projektet WACCA-Ethiopia som pågått sedan 2018 arbetar SMHI med Etiopiska myndigheter för att tillsammans utveckla nationella prognos- och varningstjänster. Projektet kommer att innebära flertalet aktiviteter främst i just Etiopien.
Upphandlingen avser en konsulttjänst som ska stötta SMHIs internationella utvecklingssamarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål
Upphandlingen avser en konsulttjänst som ska stötta SMHIs internationella utvecklingssamarbete genom a) utveckling av strategiska partnerskap och projektförslag, samt b) implementation av projektuppgifter inom olika projekt. Inom WACCA-Ethiopia projektet kommer konsulten att ansvara för Etiopisk projektledning och för bidrag till och implementering av vissa projektuppgifter (t.ex. kring hållbart ledarskap och institutioner, gender, hantering av lokala underkonsulter m.m.). Detta innebär att frekvent närvaro i Etiopien krävs, antingen genom stationeringsort Addis Abeba eller genom frekventa resor dit (uppskattningsvis ca. 4 gånger per år om vardera 3 veckor). Uppdraget ska även omfatta insatser av liknande karaktär i andra låg- och medelinkomstländer och i Sverige. Resor till SMHI i Norrköping kommer förekomma (uppskattningsvis 2 gånger per år). Närmare instruktioner om uppdragen kommer att specificeras vid respektive avrop.
SMHI efterfrågar en eller flera konsulter och omfattningen uppskattas till cirka 50 procent av en heltidstjänst. Tidsåtgången påverkas dock till stor del av projektens utveckling. SMHI garanterar därför ingen minsta avropad volym.
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör. Takvolymen för ramavtalet är 5 000 000 SEK