294606-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenader avseende naturvårdsåtgärder
Referensnummer: 511-15766-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Skåne inbjuder till att lämna anbud på mark- och anläggningsarbete för att utföra naturvårdsåtgärder.
Åtgärdsarbetet syftar till att återställa biotoper och förstärka naturliga processer så långt det är möjligt utifrån förhållandena på den aktuella platsen liksom att främja hotade arters överlevnad.
Upphandlingen omfattar naturvårdsåtgärder både i sötvatten och på land. Uppdragen kan komma att ske i hela Skåne län, såväl inom som utanför skyddade område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen