294608-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Farligt avfall, insamling och behandling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Farligt avfall, insamling och behandling
Beskrivning: Upphandling avser hämtning, behandling och transport av farligt avfall och avfall som samlats in på beställarens återvinningscentraler och mellanlager. Leverantören ska tillhandahålla en säkerhetsrådgivare för farligt gods, utbildning inom hantering av farligt avfall, samt att överta beställarens avsändaransvar.
Intern identifierare: 00012-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000