294693-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Munkfors: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, drift, modulhyra mm Time Care Pool/Planering
Referensnummer: KS/2021:270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Munkfors kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att teckna avtal med nedan angiven leverantör för nyttjanderätt, uppdateringar, support, modulhyra, integrationer och underhåll av Time Care Pool/Planering, samt tilläggsmodulen Allocate Cloud. Kontrakt tilldelas Time Care AB, org. Nr. 556471-7717, Box 30077, 104 25 Stockholm. Upphandling har genomförts som förhandlat förfarande utan föregående annonsering med hänvisning till LOU 6 kapitlet 14 paragrafen, det vill säga av tekniska skäl endast en möjlig leverantör. Efter genomförd marknadsundersökning kan efterfrågad support, underhåll och vidareutveckling av Time Care Pool/Planering affärslösningar som kontraktet avser endast levereras av angiven leverantör enligt punkt ovan. I enlighet med LOU får inte avtal tecknas förrän 10 dagar har gått efter det att förhandsinsyn publicerats. Förhandsinsyn publiceras digitalt via Kommers 31.5.2021
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Munkfors kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att teckna avtal med nedan angiven leverantör för nyttjanderätt, uppdateringar, support, modulhyra, integrationer och underhåll av Time Care Pool/Planering, samt tilläggsmodulen Allocate Cloud. Kontrakt tilldelas Time Care AB, org. Nr. 556471-7717, Box 30077, 104 25 Stockholm. Upphandling har genomförts som förhandlat förfarande utan föregående annonsering med hänvisning till LOU 6 kapitlet 14 paragrafen, det vill säga av tekniska skäl endast en möjlig leverantör. Efter genomförd marknadsundersökning kan efterfrågad support, underhåll och vidareutveckling av Time Care Pool/Planering affärslösningar som kontraktet avser endast levereras av angiven leverantör enligt punkt ovan. I enlighet med LOU får inte avtal tecknas förrän 10 dagar har gått efter det att förhandsinsyn publicerats. Förhandsinsyn publiceras digitalt via Kommers 31.5.2021 Avtalsspärr gäller därmed i enlighet med LOU från och med publiceringsdatum till och med 7.6.2021 och avtal får tecknas tidigast 18.6.2021.