294730-2019 - ResultatSverige-Strängnäs: Behandling av data
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänst för verifiering av information
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Spelinspektionen har behov av att från publika källor verifiera uppgifter om licensansökandes koncernstruktur, bolagsinformation och ägarbild. Detta gäller såväl styrelsers sammansättning, ledande befattningshavare i bolagen och bolagens fysiska adresser. Av informationen ska framgå vilka som är de verkliga huvudmännen. Förfrågningar kommer i första hand avse bolag med kopplingar till EU:s grålista.
Spelinspektionen kommer kontinuerligt att meddela leverantören aktuella licenssökande/licensinnehavare. Spelinspektionen uppskattar att tjänsten rör ca 50 licenssökande/licensinnehavare.
Tjänsten ska också innefatta möjligheten att vid behov granska licenssökande/licensinnehavare djupare, t.ex. genom verifiering av identitet för ägare och ledande befattningshavare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen