2. Förfarande
Förfarande
Titel: OVK-Besiktning
Beskrivning: Denna upphandling avser konsulttjänster inom OVK-besiktning. Tjänsten avser olika typer av uppdrag i syfte att komplettera förvaltningens egen kompetens samt resursförstärkning. Beställaren förbehåller sig rätten att i samband med exploateringsprojekt utifrån volym och krav använda andra av Beställaren upphandlade ramavtal för tekniska konsulter. Delområde Beställare har valt att dela upp denna upphandling inom två delområden. Delområde A: Detta delområde kommer att omfatta fastigheter som ägs och förvaltas av Botkyrkakommun. Delområde B: Detta delområde kommer att omfatta fastigheter som ägs och förvaltas av Botkyrkabyggen AB.
Intern identifierare: TFN/2026:00089
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 76000000 Tjänster för olje- och gasindustrin, 76600000 Besiktning av rörledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: OVK-Besiktning