294792-2018 - ResultatSverige-Tomelilla: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts för särskoleelever 2018
Referensnummer: KS 2017/396
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolskjuts avseende särskoleelever i Tomelilla kommun.
Inbjudan
Tomelilla kommun inbjuder till att lämna anbud på skolskjuts avseende särskolelever och elever i särskilda undervisningsgrupper i Tomelilla kommun.
Mer om Tomelilla kommun finns på www.tomelilla.se
Särskoleskjuts är regelbunden tidtabellagd trafik avsedd för transport av elever till och från skola. Trafiken ska ske enligt förordning och föreskrifter om skolskjuts (SFS 1970:340, TSVFS 1988:17 och 1988:21 med ändringar). Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut.
Upphandlande myndighet
Upphandlingen gäller för Tomelilla kommun, 212000-0886.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen