294816-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödboende barn och unga 16-20 år
Referensnummer: 254/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Stödboende innebär ett individuellt boende där barn och unga får ett anpassat stöd utifrån individuella behov. Under trygga former ska ungdomen träna i att ta eget ansvar och förbereda sig för ett självständigt boende och vuxenliv. Målet är att ungdomen ska bli oberoende socialtjänsten.
Nu genomför förvaltningen för Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling för stödboende för barn och unga 16-20 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen