294893-2018 - ÄndringSverige-Laholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteri- och textilservice
Referensnummer: SOC 2018-176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätteritjänster och leverans av både med förhyrda plagg samt cirkulationsgods enligt upphandlingsdokumentationen. Det ska finnas möjlighet att även köpa plagg lika med de som finns angivna för förhyrda plagg och i de färgkombinationer som efterfrågas.
Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning i maximalt 1 år.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.