294991-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk och Kalkstensmjöl
Referensnummer: 1004486818
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av släckt kalk och kalkstensmjöl till Vattenfall AB Heat Swedens anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Nyköping - Släckt teknisk kalk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24213000 Släckt kalk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I denna upphandling ska nedan följande kalk och kalkstensmjöl upphandlas för Vattenfall AB, Heats anläggningar i Sverige.
Släckt teknisk kalk:
Nyköping 250 ton, Jordbro 1 200 ton, Uppsala 3 500 ton, Stenungssund 85 ton, Ringhals 4 ton,
Carpe (Uppsala) 550 ton.
Calcium hydroxide Ca(OH)2
With spec. surface > 40 m2/g (högytekalk)
Kalkstensmjöl:
Uppsala 1 500 ton
Takvolymerna per år kan komma att uppgå enligt ovan samt i enlighet med Bilaga 2. Takvolymer kalk och kalkstensmjöl 19.5.2021 per anläggning och får därför inte betraktas som bindande.
Uppsala - Kalkstensmjöl
Del nr: 2
Uppsala - Släckt teknisk kalk
Del nr: 3
Uppsala carpe - Släckt teknisk kalk
Del nr: 4
Jordbro - Släckt teknisk kalk
Del nr: 5
Stenungsund - Släckt teknisk kalk
Del nr: 6
Ringhals - Släckt teknisk kalk
Del nr: 7