294992-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Driftkemikalier
Referensnummer: 1004486876
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av driftkemikalier till Vattenfall AB, Heats anläggningar i Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Natronlut 25 %
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ammoniak 24,5 %
Del nr: 2
Ammoniumsulfatlösning 40 %
Del nr: 3
Järnkloridlösning
Del nr: 4
Svavelsyra 96 %
Del nr: 5
Saltsyra 96 %
Del nr: 6
Natronlut 50 %
Del nr: 7
Saltsyra 35 %
Del nr: 8
Natronlut 45 %
Del nr: 9
Ammoniak 25 %
Del nr: 10
Saltsyra 32 %
Del nr: 11
Järnklorid PIX-111
Del nr: 12
Aluminiumsulfat järnfri granulerad ALG
Del nr: 13
Ammoniak 19 %
Del nr: 14
Saltsyra 33 %
Del nr: 15