295021-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Urologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvårdsmottagning urologi Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121292 Urologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland genomför upphandling av vårdgivare som ska driva öppenvårdsmottagning inom specialiteten urologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Denna upphandling är en ny version av den tidigare annonserade upphandlingen med samma namn och med diarienummer IN-IN23-0007. Ny upphandling görs på grund av förändringar i budgeterade medel. En justering har även gjorts i punkt Medicinsk service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85112200 Öppenvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning för patienter över 18 år med urologirelaterade sjukdomstillstånd och besvär som inte kräver akutsjukhusens resurser eller kan utföras av primärvården.
Mottagningen ska vara placerad i tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden.