295053-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Bussar för kollektivtrafik
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussar för kollektivtrafik
Referensnummer: 044/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.1.4.
Kort beskrivning
GS Buss AB genomför en upphandling av bussar för kollektivtrafik samt fullservice och reparationer av bussar.
Upphandlingen genomförs i två steg; Ansökan och anbudsinlämning.
Leverantörer inbjuds här att inkomma med ansökan i steg 1.
Upphandlingen uppskattas omfatta:
— 80 st. bussar, klass 1 fordon, för kollektivtrafik i Göteborg centrum,
— 40 st. bussar, klass 1 fordon, kollektivtrafik i Angered,
— Service och reparationer för aktuella bussar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50113000 Reparation och underhåll av bussar, 50113100 Reparation av bussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen