295098-2020 - ResultatSverige-Älmhult: Lastbilar med flak och tipptruckar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil med tillhörande material och tjänster
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
II.1.4.
Kort beskrivning
Krav på lastbilen
S ska
Nämna den fullständiga beteckningen av den offererade lastbilsmodellen i bilaga kravspecifikation
Bifoga anbudet teknisk information för den offererade lastbilen
Lastbilen ska
Vara fabriksny, maximalt ett år gammal (räknad från tillverkningsdatum), har gått max 300 mil och K är första ägaren som använder lastbilen för transport av material.
Uppfylla alla i bilaga kravspecifikation nämnda krav. S ska bekräfta i bilaga kravspecifikation om respektive krav uppfylls och bifoga anbudet bilagan kravspecifikation för den offererade lastbilen.
Utbildning
Introduktion
Senast en vecka efter leverans av den avtalade lastbilen ska Ks personal utbildas på svenska i Älmhults kommun, Bäckgatan 15C för hantering och användning av lastbilens alla funktioner. Manual på svenska följer med leveransen. Både utbildningen och manual ingår i avtalspriset. Inga andra kostnader tillkommer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport, 50114000 Reparation och underhåll av lastbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen