295133-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Halmstad: Patientövervakningssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientövervakning till Region Halland
Referensnummer: DNRGS190113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland har tidigare upphandlat ett ramavtal avseende patientövervakningssystem och har idag ett väl fungerande nätverk inklusive licenser.
Behovet avser avtal gällande leverans av produkter för utbyggnad och uppgradering av redan installerad infrastruktur samt där tillhörande service och support.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktsföremålet
Utveckling, uppgradering och support av befintligt patientövervakningssystem.
Motivering
Varorna och support- och servicetjänsterna kan endast tillhandahållas av en viss leverantör och av tekniska skäl finns därför ingen konkurrens, ett byte av leverantör skulle medföra att Region Halland skulle tvingas anskaffas varor som är tekniskt oförenliga med nuvarande system.