295138-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för digitala kanaler
Referensnummer: 2170-2022/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att tillgodose Riksdagsförvaltningens behov av konsulttjänster som bistår förvaltningen i sin utveckling av digitala kanaler. Upphandlingen är indelad i tre valbara anbudsområden. Anbudsgivares anbud kan omfatta ett, två eller tre områden.
Anbudsområden: 1-Design och koncept, 2-Insikt och analys, 3-Tillgänglighet
RDF:s mål för upphandlingen är att teckna ramavtal med en leverantör per anbudsområde.
Upphandlingen genomförs som en säkerhetsskyddad upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom anbudsområde 1 ser RDF främst ett behov av konsultstöd från tjänste- och interaktionsdesigner (UX), Art Director (AD), gränssnittsutvecklare (FE) och projektledare.
Inom anbudsområde 2 ser RDF främst ett behov av konsultstöd från webbanalytiker, samt specialister och utvecklare i verktyget Matomo.
Inom anbudsområde 3 ser RDF främst ett behov av konsultstöd från tillgänglighetsspecialister samt stöd i strategiarbete och rådgivning inom tillgänglighet.