295173-2023 - ResultatSverige-Huddinge: Byggnation av bibliotek
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt bibliotek och kommunhus
Referensnummer: HS/2022:322
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212330 Byggnation av bibliotek
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar projektering och produktion av nytt bibliotek, samt om- och påbyggnad av befintlig byggnad till nytt kommunhus enligt kontraktsmodellen partnering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen