295199-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmontörtjänster
Referensnummer: 21/112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget gäller för tillhandahållande av anläggningsmontörtjänster i mindre uppdrag samt för mindre löpande underhåll. Tjänsterna kommer att utföras inom områdena eldistribution, gatubelysning och kommunikationsnät i Linköping och Katrineholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314310 Kabelläggning, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal gällande anläggningsmontörtjänster
Omfattning/uppdragsbeskrivning
Uppskattad volym är cirka 7 000 h per år. Takvolym för samtliga ramavtal under hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 40 000 h. Under sommarsemestern och runt årsskiftet är det inte ovanligt att behovet av dessa tjänster avtar. Även under början på året kan, beroende på väder, behovet också avta något.
Anläggningsmontörtjänsten innefattar bland annat:
Utföra olika delar inom ny-, till- och ombyggnadsuppdrag enligt tillhandahållna arbetshandlingar
Utföra drifts- och underhållsarbeten så som exempelvis kabelförläggning
Ansvara för att arbetet bedrivs i enlighet med verksamhetssystem och övriga rutiner
I anläggningsmontörtjänsten kan det även ingå i tjänsten att hjälpa till med inmätning, B tillhandahåller utrusning och står för utbildning i samband med inmätning.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.