295219-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RNM- Dalarna 5 Sälen
Referensnummer: UH-2019-107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad för ombyggnad av regionnätsstation beläget i Sälen, Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45111300 Demonteringsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Preliminär beskrivning av projektet.
1.1 Översiktlig information om objektet
Stationen i Sälen (Osanden) belägen några kilometer norr om Sälen-byn byggdes ursprungligen i mitten av 1970-talet och byggdes sedan ut till sin befintliga ställverksstruktur runt år 1985. Sälen-stationen matar det 50 kV-nät som förser bland annat Sälen- och Idre-fjällen med el. Den befintliga 130/50 kV transformatorstationen behöver förnyas och uppgraderas för att säkerställa nuvarande och framtida eldistribution i Sälenfjällen och nordvästra Dalarna.
Ställverksytan kommer att utökas och lite förenklat innebär det att man bygger upp ett ställverk till bredvid befintligt och sedan kopplar samman de två halvorna. När de är sammankopplade byggs den befintliga delen om.
Ombyggnationen möjliggör att fler luftledningar kan anslutas till ställverket och ombyggnationen är en del i Ellevios långtidsplan för elförsörjningen i nordvästra Dalarna.
Objektets läge:
Sälen
Koordinater i systemet RT90, X= 6789061.888, Y= 1361924.383
Samtliga transformatorer tillhandahålles av Beställaren.