2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift och service av pannor
Beskrivning: Avtalet omfattar drift och service av pannor i Eskilstuna kommunfastigheter AB:s( Kfast) bestånd. Leverantör ska sköta den dagliga driften (dygnet runt) och tillsynen av Kfasts pannor samt de underhållsåtgärder som krävs för att pannorna ska fungera optimalt och vara i säkert skick. Kfast har för avsikt att på sikt minska oljeeldningsförfarandet, detta kommer ske i takt med att tekniska lösningar uppkommer som är lämpliga för de fastigheter med pannor där det idag används oljeeldning. Detta kommer påverka antal pannor, drift och service under avtalstiden.
Intern identifierare: 26/16
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000