See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemlösning för centralskanning
Beskrivning: Region Örebro län bjuder in till upphandling avseende systemlösning för skanning, tolkning, lagring och återsökning av patientjournaler. Systemet skall skanna, tolka, klassificera, indexera, lagra och möjliggöra återsökning av inskannade patientjournaler. I anbudet skall ett skriftligt förslag på projekt- och tidplan ingå. I anbudet för Systemet skall support, underhåll, service och licenser var inkluderat. Avtalet har kontraktstid på 3 år med 2+2 år option. Värdet 15 400 000 kr inkl. option.
Intern identifierare: 22RS331
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48313000 Programvara för optisk teckenigenkänning, 48318000 Programvara för skanner, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000