295258-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster – Konsulttjänster för kliniska prövningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänster för kliniska prövningar
BeskrivningUpphandlingen omfattar konsultstöd vid kliniska prövningar, läkemedelsprövning, och prövningar med medicintekniska produkter och In vitro-diagnostik samt vissa näraliggande tjänster. Forskare på KI:s samtliga institutioner kommer kunna nyttja hela eller delar av konsultstödet utifrån de behov som finns inom deras specifika kliniska prövning.
Intern identifierare2-4554/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000