295291-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering VA - Breddning av taxibansystem, Arlanda
Referensnummer: SDA 2021-00326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arlanda Airport är en flygplats med stora trafikflöden där det krävs ett kontinuerligt arbete på färdområdets ytor, uppställningsplatser och konstruktioner i allmänhet. Detta innebär ett ständigt behov av reinvesteringar för att upprätthålla flygsäkerhet, kapacitet och tillgänglighet på dessa ytor.
Swedavia söker projektörer, för att ingå i ett team av fler projektörer, med ett helhetsansvar för projektering av existerande taxibansystem för att uppnå en breddning av kurvor och taxibanskorsningar.
Söker följande projekteringstjänster:
1 x Senior Teknikområdesspecialist för VA
2 x Projektörer för VA
Projekteringstider:
Preliminära projekteringstider är mitten av september 2021 till Januari 2023.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen