295300-2022 - ResultatSverige-Hisings Backa: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus Skra Bro
Referensnummer: EH2021-0142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder anbudsgivare att lämna anbud avseende nybyggnation av
flerbostadshus på Skra Bro. Entreprenaden ska innehålla mellan 80 och 90 lägenheter på ca 6500 kvm BOA i form av flerbostadshus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112710 Utformning av grönområden, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 45236000 Markanläggning, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen