295303-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Transporter av gallerrens samt sand Örebro kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransporter av gallerrens samt sand Örebro kommun
BeskrivningIntresserade anbudsgivare inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet ("UM"), behov av transporter av gallerrens och sand. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på www.orebro.se Vid avloppsreningsverken i Skebäck avskiljs i grovreningen ca 250 ton gallerrens och ca 100 ton sand årligen. Detta ska kontinuerligt transporteras från anläggningen till ett omhändertagande som kan vara förbränning, deponering eller annat omhändertagande som innebär ett återanvändande. Från år 2005 gäller förbud mot deponering av brännbart, organiskt material. Örebro kommun vill ha en entreprenad där gallerrens ingår som återvinning av energi och sand som återanvänds.
Intern identifierareTos 2389/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRamavtalsvillkor
BeskrivningRamavtalsvillkor
Intern identifierare1548127
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelLeverantörsprövning
BeskrivningLeverantörsprövning
Intern identifierare1548129
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKrav på tjänsten
BeskrivningKrav på tjänsten
Intern identifierare1548130
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelTilldelningskriterier
BeskrivningTilldelningskriterier
Intern identifierare1548131
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAdministrativa villkor
BeskrivningAdministrativa villkor
Intern identifierare1548132