295350-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IGA/IAM Behörighetsstyrning
Referensnummer: 19/155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser IGA/IAM system. Upphandlingen omfattar även förvaltning och supportavtal samt löpande konsultbehov av ovan nämnda system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48700000 Verktygsprogram, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och Mål
B har sedan hösten 2018 bedrivit ett projekt för att förenkla, förbättra och i högre utsträckning automatisera hantering av identiteter och behörigheter enligt önskade effektmål avseende höjd säkerhet, ökad effektivitet och kvalitet samt minskade ledtider.
Visionen är att varje användare ska ha rätt behörighet vid varje givet tillfälle.
B ska använda en säker, snabb och korrekt process för behörighetsstyrning som täcker hela livscykeln för den anställde.
Målbilden för projektet:
Etablera en teknisk lösning för behörighetstilldelning, behörighetsgranskning samt återgodkännande/revidering av behörigheter.
Etablera en komplett livscykelhantering för samtliga medarbetare/identiteter för B.
Skapa enhetliga och rollgrupperade alternativt attributsgrupperade behörigheter för personal som har liknande arbetsuppgifter.
Skapa förutsättningar för chefer att enkelt kunna se och förstå vad deras medarbetare har för behörigheter.
Skapa möjlighet för medarbetare att själva via ett gränssnitt beställa behörigheter.
Ge IT-säkerhetsansvariga möjligt att administrera behörighetsrevisioner, antingen automatiskt via schema eller manuellt.
Syftet med upphandlingen är identifiera och teckna kontrakt för en, i enlighet med Bs framtagna kravställning, lämplig produkt för Identity Governance and Administration (IGA) och där tillhörande avtal för produktsupport, underhålls- & supportavtal samt relaterade konsulttjänster för införande av lösningen och konsultstöd till löpande förvaltning.
Omfattning
Projektet omfattar installation samt konfiguration av ett IGA system. Tekniskt inkluderar upphandlingen integration mot ett AD, lönesystem och IFS ekonomisystem. Samtliga nämnda system ska integreras för både inhämtning och provisionering. B kan komma att ansluta ytterligare system till IGA plattformen under avtalstiden med hjälp av tilldelad leverantör, inga garantier för detta lämnas dock.
Upphandlingen omfattar även förvaltning och supportavtal samt löpande konsultbehov av ovan nämnda system.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.