2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppdrag rullande Bärighetsmätning inkl georadarmätning riksväg E4 mellan Stockholm och Haparanda med flera
Beskrivning: Uppdrag rullande Bärighetsmätning inkl georadarmätning riksväg E4 mellan Stockholm och Haparanda med flera
Intern identifierare: KOM-419593
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Uppdrag Bärighetsmätning med en TSDD (rullande bärighetsmätning) inkl georadarmätning på ca 1000km väg (500km i 2 riktningar) på riksväg E4 mellan Stockholm och Umeå. Beställningen ska göras med hjälp av metodbeskrivningen för TSDD som är på extern remiss just nu och som förväntas publiceras efter nyår. Primär kontaktperson, namn och e-postadress Harmannus Menninga, UHvätv, harmannus.menninga@trafikverket.se Uppskattat värde inklusive optioner 2 000 000 kr, men kan bli högre om ytterliga mätbehov kan kopplas till uppdraget (max 4 mln) Önskat startdatum (202N-NN) och kontraktstid (X månader/år) 2026-04-02 E-postadress till mig som har fyllt i formuläret harmannus.menninga@trafikverket.se
Intern identifierare: Uppdrag rullande Bärighetsmätning inkl georadarmätning riksväg E4 mellan Stockholm och Haparanda med flera