29549-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transportutrustning och transporthjälpmedel – Inhyrning av hjullastare utan förare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInhyrning av hjullastare utan förare
BeskrivningUpphandlingen avser inhyrning av hjullastare för vinterbruk utan förare. Avtalet gäller dessa fyra (4) perioder: Period 1: 2024-11-01 till 2025-03-31 Period 2: 2025-11-01 till 2026-03-31 Period 3: 2026-11-01 till 2027-03-31 Period 4: 2027-11-01 till 2028-03-31 Beställning ska ske enligt angiven rangordning där avtal med rang 1 ska tillfrågas före avtal med lägre rang. Om rang 1 inte kan leverera ska avtalet med rang 2 tillfrågas o.s.v. För maskinlittra 22.1513 (lägre maskin, max höjd 2,45 m) kommer vi att anta upp till 5 maskiner i rangordningen beroende på antal anbud i denna prisgrupp. För maskinlittra 22.1513 kommer vi att anta upp till 5 maskiner i rangordningen beroende på antal anbud i denna prisgrupp. För maskinlittra 22.1514 kommer vi att anta upp till 15 maskiner i rangordningen beroende på antal anbud i denna prisgrupp. För maskinlittra 22.1515 kommer vi att anta upp till 15 maskiner i rangordningen beroende på antal anbud i denna prisgrupp.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelMaskinlittra 22.1513 (lägre maskin, max höjd 2,45 m)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88273:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34143000 Fordon för vinterväghållning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelMaskinlittra 22.1514
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88273:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelMaskinlittra 22.1515
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88273:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelMaskinlittra 22.1513
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88273:Lot:4