29555-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datalagring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediabank
Referensnummer: 2-4796/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72317000 Datalagring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av nytt avtal för Mediabank för KI´s kommunikationsavdelning.
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende Mediabank som beskrivs i detta förfrågningsunderlag med tillhörande bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48328000 Programvara för bildbehandling, 48520000 Programvara för multimedia, 48750000 Programvara för laddning av lagringsmedier, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72212328 Programvaruutvecklingstjänster för bildbehandling, 72212782 Programvaruutvecklingstjänster för lagringshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
KI har ett avtal (dnr 2-874/2018) med Qbank Pro Edition, en mediabank för lagring, hantering och bearbetning av mediaformaten bilder och logotyper. Mediabanken är webbaserad, integrerad med webbplattformar som används av KI och som förvaltas av kommunikationsavdelningen.
Med en mediabank har KI möjlighet att lagra, och tillhandahålla bilder internt och externt via nedladdningsfunktionen.
Ett centralt syfte med mediabanken ”frontend” är att kunna tillhandahålla journalister och externa medier bilder på KI:s forskare och företrädare inom ledningsorganisationen, m. fl.
Ett centralt syfte med mediabanken ”backend” är att kunna tillhandahålla organisationen bilder för webbpublicering och trycksaksproduktion.
Vårt avtal går ut med Qbank i 25 Juni 2022 och KI går därför ut i en ny upphandling.
Omfattning
KI går ut i upphandling för ett webbaserat system för en mediabank.
KI:s mediabank behöver rymma lagring av aktuella bilder och logotyper som dels kan tillhandahållas organisationens webbredaktörer, formgivare och pressfunktion, dels kan tillhandahållas externa media/journalister. Förutom lagring, sökbarhet, kategorisering och aktualitetsavisering kring bildrättigheter.
KI:s mediabank behöver även rymma lagring av rörlig bild för externa media, exempelvis filmklipp med KI-miljöer, och intervjuade KI-företrädare. Alternativt bör mediabanken kunna peka på plats där sådana filmklipp kan hämtas.
KI:s mediabank ska koppla till KI:s webbpubliceringssystem. Det ska finnas integrationsmöjligheter till en bildbank så att redaktörer hämtar bilder därifrån och visar dem på webben. Det ska gå att ladda upp bilder till bildbanken genom det CMS KI använder: Drupal. Det ska enkelt, via oEmbed, gå att bädda in filmer på bland annat KI:s webbplats, sociala medier, lärplattform etc. Även ppt och eventuellt ytterligare format.
Leverantör av en mediabank ska kunna tillhandahålla användarsupport, utbildning och eventuella tilläggstjänster.
Leverantör av en mediabank ska kunna tillhandahålla en sammankopplande tjänst som möjliggör migrering från befintlig mediabank och som fungerar i KI:s webbpubliceringsverktyg Drupal.