29557-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för maskinella våtmarksarbeten i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län
Referensnummer: 114-84215-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för maskinella våtmarksarbeten i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län.
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen i Stockholms län inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal avseende markarbeten på strandängar i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län.
Delmoment
Upphandlingen omfattar arbete enligt fem nedanstående delmoment.
Delmoment A- Stubbfräsning av ytor med stubbar och rotskott
Delmoment B- Förberedande röjning av busk och sly
Delmoment C- Vegetationsputsning och vegetationsfräsning
Delmoment D- Grävning med flytande pontongrävmaskin
Delmoment E- Planering mm
Vidare information om de olika delmomenten finns under avsnitt "Krav på tjänsten" i förfrågningsunderlaget. Observera att pris ska lämnas på samtliga delmoment.
Antal leverantörer
Länsstyrelsen har för avsikt att sluta ramavtal med upp till tre (3) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med de aktuella tjänsterna är att restaurera olika skyddsvärda naturtyper och att uppnå gynnsam bevarandestatus för befintliga naturtyper genom aktiva restaureringsåtgärder.