2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för tekniska konsulttjänster, besiktning bygg-och anläggningsprojekt
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för tekniska konsulttjänster för avrop vid behov av besiktningstjänster vid olika skeden i bygg- och anläggningsprojekt. Entreprenadbesiktningstjänster genomförda enligt AB 04/ABT 06 inom följande fackområden: Huvudbesiktningsman • Besiktningsman - Bygg • Besiktningsman - Mark (VA, väg och park) • Besiktningsman - EL (El- och telesystem, solceller och reservkraft, byggnadsautomation, brandskydd, brandlarm, passagesystem etc.) • Besiktningsman - VVS (rör, kyl, luft etc.) • Besiktningsman - Process (processteknik i vattenverk, pumpstationer, reservoarer mm.)
Intern identifierare: SBN24.472/2
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315400 Byggnadsinspektion
Ytterligare klassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000