295586-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Autoklaver
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Autoklav
Referensnummer: K 2020-3910
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska inbjuder till anbudsgivning gällande GMP-autoklaven för sterilisering av gods med vattenånga. GMP-anläggning används för sterilisering av förekommande material, inklusive slutförpackade läkemedel. GMP-autoklav om ska ha kammare om 400 - 500 liter. Anbudet ska besvaras på svenska.