29561-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulter för miljötekniska markundersökningar samt miljöundersökningar av material och farliga ämnen i byggnader
Referensnummer: GNU 2021/174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal omfattar miljökonsulttjänster med tillhörande arbetsuppgifter för två fackområden:
·         Miljötekniska markundersökningar
·         Miljöundersökningar av material och farliga ämnen i byggnader
till kommunerna, Avesta,  Falun, samt bolagen Stora Brunnsvik AB, LudvikaHem AB, Ludvika Kommunfastigheter AB och Tryggheten i Ludvika AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Miljötekniska markundersökningar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattade årliga värden:
-Miljötekniska markundersökningar ca 1 mnkr
-Miljöundersökningar av material och farliga ämnen i byggnader ca 0,6 mnkr
Miljöundersökningar av material och farliga ämnen i byggnader
Del nr: 2