2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetssystem inom social- och arbetsmarknadsförvaltningen
Beskrivning: Verksamhetssystem inom social- och arbetsmarknadsförvaltningen för Askersunds, Hallsbergs, Laxå och Lekebergs kommun samt taxe- och avgiftsnämnden.
Intern identifierare: 26/UH/11
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48810000 Informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 85321000 Administration inom socialtjänsten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000