295647-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hoppet - innovationsprojekt för fossilfri byggnation
Referensnummer: 18/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
1.3 Orientering om uppdraget
Lokalförvaltningen i Göteborg planerar en fossilfri förskola som ska stå färdig till stadens jubileum vid årsskiftet 2020/2021. Hoppet är ett konkret byggprojekt som utmanar alla tidigare sätt att bygga. Projektet ska vara fossilfritt med minimalt klimatavtryck i alla led, från råvaruuttag, via transporter, tillverkning och byggarbetsplats till den färdiga byggnaden. Det är en stor utmaning som kräver helt nya material, metoder och processer.
1.4.1 Genomförande av projektet
Totalentreprenad i samverkan. Entreprenadkontraktet baseras på ABT 06 med tillägg för samverkan mellan beställare och entreprenör.
2.10 Anbuds giltighetstid
Anbudsgivare som skickat in anbudsansökan, tilldelas förfrågningsunderlag och därefter lämnar anbud ska vara bunden av sitt anbud i 90 dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen