29566-2019 - ÄndringSverige-Tyresö: Installation av telekommunikationsutrustning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksinstallationer
Referensnummer: 2018/KSUH 0123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser installation av fastighetsnät enligt Tyresö kommuns standard, för närvarande Cat 6e STP skärmat, i fastighetsnät. Även fiberinstallation och utbyggnad av stomnät förekommer.
Projektering och konsultation kopplat till utveckling och förvaltning av kommunens fysiska nätverksinfrastruktur ingår.
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende nätverksinstallationer enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun är Tyresös största arbetsgivare med cirka 3000 anställda som arbetar inom fler än 200 olika yrken inom 19 olika verksamhetsområden. Vi befinner oss i en expansiv fas där dagens 47 000 invånare ska bli 60 000 fram till år 2030.
Läs mer om Tyresö och Tyresö kommun på kommunens hemsida www.tyreso.se