See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Projektledare, byggledare och KA, kompetens med tyngdpunkt inom byggnader
Beskrivning: Upphandling av max 4 ramavtalsleverantörer (rangordning) för avtalstid på max 4 år för avrop av projektledare, byggledare och kontrollansvariga för projekt hos kommunerna Mora, Orsa, Älvdalen och Vansbro där beställaren önskar att nyckelkompetensen för konsulterna är inom området Byggnader. Varje Anbudsgivare (och potentiell ramavtalsleverantör) ska i sitt anbud ange: * 3 namn på konsulter ska anges som projektledare (fördelat på 3 olika kompetensnivåer) * 3 namn på konsulter ska anges som byggledare (fördelat på 3 olika kompetensnivåer) * 2 namn ska anges som kontrollansvarig. (fördelat på 2 olika kompetensnivåer) UEn kan användas och blankett ska i sånt fall fyllas i av båda parter. Ovan namn ska utge konsultorganisationen för de (max 4) leverantörer som tilldelas ramavtal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108756:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster