295773-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Delar till värmepumpar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyte AC450-system
Referensnummer: UH 23-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42533000 Delar till värmepumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
BAKGRUND
ESEM har idag 6st AC450 system och för att säkra driften och den framtida produktionen måste utbytet av dessa påbörjas 2024.
OMFATTNING AV DENNA UPPHANDLING
Under 2024 ska två AC450 system, benämnda 16,7 och 16,9, som styr huvudpannan KVV, bytas ut. Från dessa två AC450-system är AF100-nätverk uppbyggt till s800-IO slavnoder. Även dessa nätverk är på väg att bli obsoleta och ska därför uppgraderas till ett Profinet-baserat nätverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen